Holiyday BORNHOLM
Deutsch leer Dansk leer Englisch leer

 Bornholm Rundt Marchen

  10 online.

Podobnie do orlego gniazda, największe w Europie Północnej ruiny zamku Hammershus, leżą na wysokości 74 metrów na granitowej skale, która wznosi się prawie pionowo z błękitnych wód Bałtyku.

ha_07.jpg
ha_09.jpg
ha_10.jpg

Dokładna data wkopania kamienia węgielnego jest nieznana.

Wiemy jednak, kiedy na nowo rozgorzał spór między królem Dokładna data wkopania kamienia węgielnego jest nieznana.

Wiemy jednak, kiedy na nowo rozgorzał spór między królem Danii i arcybiskupem Lund. W 1259 roku spalono królewskie Lilleborg o czym zarządził arcybiskup Jakub Erlandsen. Zdarzyło się to jednak na pewno po rozpoczęciu budowy Hammershus. Z wyjątkiem krótkich okresów średniowiecza, zamek należał zawsze do biskupstwa. W 1522 roku biskup ujrzał sens w oddaniu zamku duńskiemu królowi.
Król dostał Bornholm a biskup dostał w zamian Varberg. Jednak nie zdążył się nią nacieszyć. W 1525 roku musiał oddać wyspę Lubece.

Wielu Lubeczan pracowało nad Hammershus. Wieże zostały podwyższone. W 1576 roku król Fryderyk II przeniósł tam siedzibę duńskich feudałów. W 1645 i 1658 roku zamek był pod rządami Szwedów.

1658 rok zostanie tu na zawsze w pamięci, gdyż właśnie wtedy doszło do zbrojnego buntu. Przejęto zamek i odebrano Fryderykowi III wyspę.

Już w roku wyzwolenia zniszczenia wpłynęły na tę imponującą budowlę. Znaczenie zamku spadło i Hammershus było do 1743 roku zamieszkiwane przez zastępcę dowódcy Bornholmu.

Hammershus przez prawie 500 lat było praktycznie centrum władzy. Stąd też wydawano liczne rozkazy dotyczące życia na wyspie.

Podatki, cła, kary i przymusowa praca, te wszystkie formy plądrowania majątków biednych Bornholmczyków miały swoje miejsce właśnie tu, a czynili to panowie lenni.

Bez litości zniszczono zamek. Jednak Bornholmczykom szkoda było materiału z którego powstał zamek. Zbudowano z niego niektóre budowle nawet w Ronne i Christiansoo.

Części zamku można też znaleźć w niektórych dworkach. Hammershus zostało ruiną.

W 1822 roku ostatnie resztki zostały poddane ochronie.

 Brændesgårdshaven  Antikvaaben  Kræmmerhuset Blomsterhaven  Bornholms Cykeludlejning
Bornholmsk Ordbog giver adgang til bornholmske glossarer

  Bornholm ferie info