Bornholm (Dania)
Deutsch leer Dansk leer Englisch

Jeziora, bagna i stawy na Bornholmie

Bornholm w porównaniu do reszty kraju jest ubogi w zbiorniki wodne. Około 0.3% powierzchni wyspy zajmuje woda słodka (średnio w Danii jest to 1%). Szczególnie na północy Bornholmu można znaleźć wiele moren i jezior. Część jezior jednak zarosła się tak bardzo, że są traktowane jako bagna. Większość z nich została prawie całkowicie zarośnięta przez lilie, wodorosty i trzciny. Gamlemose w Almindingen posiada oprócz pasa trzciny, wiele małych oczek wodnych. W plantacjach Ro jeziorka praktycznie całkowicie zarosły torfowym mchem. To samo dotyczy bagien w Hoilyngen i Paradisbakkerne. Olene, znajdujący się w środku Hoilyngen, ma bardzo specyficzny charakter, gdyż jest cały zarośnięty przez rośliny lubiące glebę zasadową.
Jeziora i bagna są opanowane przez trzciny i rdest ziemnowodny ( Persicaria amphibia ). Nienaruszone bagna i łąki zostały z czasem osuszone, a z czasem zmieniają się w pola uprawne.

Na Bornholmie nie ma wiosek a więc i stawów przywioskowych. Pomimo to jest tu wiele małych stawików, gdyż praktycznie każdy dworek ma swój mały staw niedaleko domu. Zazwyczaj są one na wiosnę bardzo zielone-białe od kwitnących lilii. W takich miejscach dawniej żyło wiele żab. W porzuconych kopalniach również często zbiera się woda jednak jest ona bardzo głęboko.

Tylko w płytkich zatokach i wzdłuż ich brzegów mogą rosnąć: trzcina, lilia i pałka (Typha L.)
gdyż jest tam wystarczająco płytko. Również opuszczone kopalnie gliny są często pełne wody. Też w tych miejscach wzrost roślinności jest hamowana z powodu dużych głębokości. W tych miejscach jednak jest bardzo rozwinięte życie zwierząt i często spotkamy tam np. ropuchę zieloną.

pa Maison du Nord er plads til alle generationer.
Pernille Boelskov wurde 1980 in Dänemarks südlichen Teil Fünens geboren. Sie ist Autorin und Journalistin.
 Der Freizeitpark mit Tierpark fuer die ganze Familie

  Bornholm ferie info