Holiyday BORNHOLM
Deutsch leer Dansk leer Englisch leer

 Almindingen

  7 online.

Jeziora, bagna i stawy na Bornholmie

Bornholm w porównaniu do reszty kraju jest ubogi w zbiorniki wodne. Około 0.3% powierzchni wyspy zajmuje woda słodka (średnio w Danii jest to 1%). Szczególnie na północy Bornholmu można znaleźć wiele moren i jezior. Część jezior jednak zarosła się tak bardzo, że są traktowane jako bagna. Większość z nich została prawie całkowicie zarośnięta przez lilie, wodorosty i trzciny. Gamlemose w Almindingen posiada oprócz pasa trzciny, wiele małych oczek wodnych. W plantacjach Ro jeziorka praktycznie całkowicie zarosły torfowym mchem. To samo dotyczy bagien w Hoilyngen i Paradisbakkerne. Olene, znajdujący się w środku Hoilyngen, ma bardzo specyficzny charakter, gdyż jest cały zarośnięty przez rośliny lubiące glebę zasadową.
Jeziora i bagna są opanowane przez trzciny i rdest ziemnowodny ( Persicaria amphibia ). Nienaruszone bagna i łąki zostały z czasem osuszone, a z czasem zmieniają się w pola uprawne.

Na Bornholmie nie ma wiosek a więc i stawów przywioskowych. Pomimo to jest tu wiele małych stawików, gdyż praktycznie każdy dworek ma swój mały staw niedaleko domu. Zazwyczaj są one na wiosnę bardzo zielone-białe od kwitnących lilii. W takich miejscach dawniej żyło wiele żab. W porzuconych kopalniach również często zbiera się woda jednak jest ona bardzo głęboko.

Tylko w płytkich zatokach i wzdłuż ich brzegów mogą rosnąć: trzcina, lilia i pałka (Typha L.)
gdyż jest tam wystarczająco płytko. Również opuszczone kopalnie gliny są często pełne wody. Też w tych miejscach wzrost roślinności jest hamowana z powodu dużych głębokości. W tych miejscach jednak jest bardzo rozwinięte życie zwierząt i często spotkamy tam np. ropuchę zieloną.

 Brændesgårdshaven  Anse Tollet  Aspesgårdsskoven  Pension Klostergården
Bornholmsk Ordbog giver adgang til bornholmske glossarer

  Bornholm ferie info