Holiyday BORNHOLM
Deutsch leer Dansk leer Englisch leer

 Kræmmerhuset Blomsterhaven

  10 online.

fauna1.jpg

Tak jak botanicy, tak i zoolodzy zwrócili swoje oczy na Bornholm, gdyż tutejsze warunki umożliwiły rozwój nie tylko nietypowym roślinom ale i zwierzętom.

Zaobserwowanie Drozda śpiewaka (Turdus philomelos ) w 1935 roku i Żołny zwyczajnej (Merops apiaster) w 1948 roku to przykłady gatunków zwierząt, których nie ma w całej pozostałej Danii a zawdzięczamy to położeniu geograficznemu. Bornholm jest specyficzny nie tylko ze względu na klimat i historię ale trzeba zauważyć, że jest to wyspa dość mała, co wpływa na liczbę gatunków ją zamieszkujących. Charakterem Bornholmu zainteresowali się naukowcy a dzięki wielu badaniom w czasie ostatnich dwudziestu lat przybyło wiele wiedzy na temat fauny wyspy zwłaszcza bezkręgowców.

Ssaki
Dzięki nowemu sposobowi słuchania nietoperzy, w ciągu ostatnich 10 lat dowiedziano się o istnieniu 6 nowych gatunków tych ssaków. Na wyspie znaleziono kości wielu zwierząt, między innymi reniferów, jeleni, bobrów, dzików i kun. Wyspa jest znana z delikatnych saren i tutaj poluje się na nie nadzwyczaj często. Jelenie mają tutaj wielkie poroża.

fauna2.jpg

Ptaki
Życie ptaków zostało tu dobrze zbadane a każdego roku odkrywa się ponad 100 nowych gatunków.

Szczególnie dwa rodzaje, a mianowicie Słowik szary (Luscinia luscinia)
(którego śpiew często jest mylony ze Słowikiem rdzawym (Luscinia megarhynchos)) i Gawron (Corvus frugilegus) są tu bardziej powszechne niż gdzie indziej w kraju. Migracja dzięcioła czarnego na pocz. lat sześćdziesiątych na wyspę przyniosła wzrost liczby dziupli w lasach, co sprzyja hodowcom ptaków takich jak kawki, gołębie czy sowy. Jest ich coraz więcej a Bornholm to jedyne znane miejsce ich hodowli.
Migracja ptaków na wiosnę i jesień na wyspie jest ogromna, przede wszystkim są to stada żurawi i pliszek, co czyni wyspę wyjątkową. W ciepłe wiosny wyspę odwiedzają ptaki wędrowne np. Dziwonia zwyczajna (Carpodacus erythrinus).

fauna4.jpg

Gady
Fauna gadów nie różni się zbytnio od reszty kraju i tylko 5 gatunków jest dobrze rozmnożonych. Najwięcej znajduje się ich we wrzosowiskach w Hammerknuden.

Płazy
Jest tu dziewięć rodzajów płazów.
Żaba śmieszka pojawia się w całej Danii tylko na Bornholmie a połowa z nich występuje w stawach na wyspie. Największy spadek ich ilości odnotowała w 1983 roku gmina Bornholm. Próby ich przywrócenia polegają na odzyskiwaniu zasypywanych stawów, gdzie wcześniej żyły te żaby.

 Brændesgårdshaven  Bornholm Rundt Marchen  Le Port Blomme’s Place
Bornholmsk Ordbog giver adgang til bornholmske glossarer

  Bornholm ferie info