Holiyday BORNHOLM
Deutsch leer Dansk leer Englisch leer

 Hotel Hammersø

  9 online.

fauna1.jpg

Tak jak botanicy, tak i zoolodzy zwrócili swoje oczy na Bornholm, gdyż tutejsze warunki umożliwiły rozwój nie tylko nietypowym roślinom ale i zwierzętom.

Zaobserwowanie Drozda śpiewaka (Turdus philomelos ) w 1935 roku i Żołny zwyczajnej (Merops apiaster) w 1948 roku to przykłady gatunków zwierząt, których nie ma w całej pozostałej Danii a zawdzięczamy to położeniu geograficznemu. Bornholm jest specyficzny nie tylko ze względu na klimat i historię ale trzeba zauważyć, że jest to wyspa dość mała, co wpływa na liczbę gatunków ją zamieszkujących. Charakterem Bornholmu zainteresowali się naukowcy a dzięki wielu badaniom w czasie ostatnich dwudziestu lat przybyło wiele wiedzy na temat fauny wyspy zwłaszcza bezkręgowców.

Ssaki
Dzięki nowemu sposobowi słuchania nietoperzy, w ciągu ostatnich 10 lat dowiedziano się o istnieniu 6 nowych gatunków tych ssaków. Na wyspie znaleziono kości wielu zwierząt, między innymi reniferów, jeleni, bobrów, dzików i kun. Wyspa jest znana z delikatnych saren i tutaj poluje się na nie nadzwyczaj często. Jelenie mają tutaj wielkie poroża.

fauna2.jpg

Ptaki
Życie ptaków zostało tu dobrze zbadane a każdego roku odkrywa się ponad 100 nowych gatunków.

Szczególnie dwa rodzaje, a mianowicie Słowik szary (Luscinia luscinia)
(którego śpiew często jest mylony ze Słowikiem rdzawym (Luscinia megarhynchos)) i Gawron (Corvus frugilegus) są tu bardziej powszechne niż gdzie indziej w kraju. Migracja dzięcioła czarnego na pocz. lat sześćdziesiątych na wyspę przyniosła wzrost liczby dziupli w lasach, co sprzyja hodowcom ptaków takich jak kawki, gołębie czy sowy. Jest ich coraz więcej a Bornholm to jedyne znane miejsce ich hodowli.
Migracja ptaków na wiosnę i jesień na wyspie jest ogromna, przede wszystkim są to stada żurawi i pliszek, co czyni wyspę wyjątkową. W ciepłe wiosny wyspę odwiedzają ptaki wędrowne np. Dziwonia zwyczajna (Carpodacus erythrinus).

fauna4.jpg

Gady
Fauna gadów nie różni się zbytnio od reszty kraju i tylko 5 gatunków jest dobrze rozmnożonych. Najwięcej znajduje się ich we wrzosowiskach w Hammerknuden.

Płazy
Jest tu dziewięć rodzajów płazów.
Żaba śmieszka pojawia się w całej Danii tylko na Bornholmie a połowa z nich występuje w stawach na wyspie. Największy spadek ich ilości odnotowała w 1983 roku gmina Bornholm. Próby ich przywrócenia polegają na odzyskiwaniu zasypywanych stawów, gdzie wcześniej żyły te żaby.

Bornholm Ferie -  BrændesgårdshavenFerie, action, oplevelse og forlystelser for hele familien

  Bornholm ferie info