Holiyday BORNHOLM
Deutsch leer Dansk leer Englisch leer

 Dams på Bakken - dør 8

  8 online.

flora4.jpg

Flora Bornholmu

Bornholm od początku przyciągał uwagę botaników.
Okazało się, że jest tam mnóstwo roślin, których nie ma nigdzie indziej w Danii, a także rzadko spotyka się je w ogóle gdziekolwiek indziej.

Flora Bornholmu zawdzięcza swoje bogactwo kilku powiązanym ze sobą okolicznościom.
Większość roślin bardzo konkretne wymagania, np. ziemia, klimat i dlatego występują tylko w poszczególnych miejscach.
Jednak klimat Bornholmu jest bardziej zróżnicowany niż którykolwiek inny w Danii.
Na przykład różnica między rocznymi opadami i temperaturą zimą w głębi wyspy i na przybrzeżnych obszarach znacznie się od siebie różnią. Dochodzą do tego stoki zwrócone na południe i zagłębienia między skałami, gdzie słońce latem wprowadza wschodni klimat, typowy dla wschodniej i południowej europy a także zacienionych szczelin między kamieniami gdzie powietrze zostaje chłodne i wilgotne. Poza tym warunki glebowe różnią się od siebie, więc można spotkać wiele rodzajów roślin, które potrzebują wiele wody, substancji odżywczych, wapna, próchnicy i innych potrzebnych do rozwoju składników. Są to zarówno granit, piaskowiec, łupki i wapienie jako baza o różnej grubości.

flora3.jpg

Wykazano, że wiele z perełek botanicznych na wyspie nazywanych "roślinami polodowcowymi" znalazło swoje miejsce tam, gdzie las nie może rosnąć ze względu na brak odpowiedniej grubości podłoża.
Rosną na skalistym wybrzeżu północnego Bornholmu i na wapiennych skałach na południu.

Skalistemu wybrzeżu nadawał charakter ostoi ( refugium ) fakt, że luźne warstwy gleby zostały zmyte przez morze w czasie, kiedy lustro wody tuż po epoce lodowcowej było wyższe o 15-20 m i na ziemi brakło gęstej warstwy gleby uniemożliwiającej wzrost drzew zacieniających teren roślinom skalnym takim jak: " Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia), Irga czarna i pospolita (Cotoneaste), Allium schoenoprasum- czosnek szczypiorek,
Jarząb brekinia (Sorbus torminalis), Ciemiężyk białokwiatowy (Vincetoxicum hirundinaria), Rozchodnik biały (Sedum album), Urzet barwierski (Isatis tinctoria), Bodziszek lśniący (Geranium lucidum), Groszek ( Lathyrus ), Wiechlina cebulkowata (Poa bulbosa ) i innym.

Skjoldbregne-bornholm.jpg

Stoki w południowej części wyspy spełniają warunki życia dla wielu nietypowych gatunków roślin jak : Krwiściąg mniejszy (Sanguisorba minor), Mokrzycznik baldaszkowy (Holosteum umbellatum), Turzyca bagienna (Carex limosa), Kostrzewa (Festuca), Pięciornik (Potentilla), Sporek wiosenny (Spergula morisonii), Jasnoniebieski Zawiec (Anemone),Rukiewnik wschodni (Bunias orientalis),Fiołki, Pierwiosnki, Przelot pospolity (Anthyllis vulneraria)
a także innych, które zostały znalezione w Danii i poza nią: Zanokcica skalna (Asplenium trichomanes), Zanokcica północna (Asplenium septentrionale), Wełnianka wąskolistna
(Eriophorum angustifolium), Kukułka bzowa (Dactylorhiza sambucina), Grążel drobny
(Nuphar pumila), Pięciornik wiosenny (Potentilla neumanniana), Pięciornik piaskowy
(Potentilla arenari), Zimoziół północny (Linnaea borealis) i na przykład Płesznik (Pulicaria Gaertn).

 Brændesgårdshaven  Rønne H  Hesthavens Outdoor  Bådudlejning - Outdoor
Bornholmsk Ordbog giver adgang til bornholmske glossarer

  Bornholm ferie info