Holiyday BORNHOLM
Deutsch leer Dansk leer Englisch leer

 Sommerhus Leopold 1

  18 online.

luisekr_boelshavn.jpg

Król Frederik VII i hrabina lenna Donner byli zachwyceni Bornholmem.

Jak wielu innych, którzy przybyli na Bornholm i się nim zachwycili, tak i król Frederik VII i hrabina Donner (Louise Rasmussen) podczas wizyty w 1856 roku. Kto chociaż raz odwiedził Bronholm, chce na niego wrócić i opowiada o nim znajomym.

Do niedawna mieszkańcy płacili podatek od 9 arów dwa razy do roku. Okazało się, że podatek był wprowadzony, gdy był budowany >Bolshavn Frihed< gdyż trochę pieniędzy powinno być jednak w skarbcu miasta. Król był zachwycony mieszkańcami wyspy, nie było tu żadnego snobizmu. Tak zachwycił się rybakami, że dał im specjalny teren nazwany >Bolshavn Frihed<(Port wolności). Bolshavn do dziś jest pięknym miejscem, także latem. Przez krótki czas był nawet własnością mieszkańców. Teraz jest nim gmina Allinge Gudhjem. Gmina wydała na port zawrotną sumę 0,00 duńskich koron. Chyba nie było dziwne, że żaden prawnik nie chciał uczestniczyć w sprzedaży.

Na południe od Balshavn leży Lonisenlnd. Las jest ważnym zbiorem kamieni runicznych ( menhirów ). Król go odkupił i oddał do użytku publicznego.

Louisekroen (gospoda Louise) jest dziś znana, ze złotych liter na wschodniej ścianie szczytowej a także dużego portretu hrabiny od strony ulicy i działa od 1973 roku.

Liczymy, że dowiedzieliście się czegoś o historii Bolshavn.
Tekst ten jest napisany w menu gospody Louise.

 Brændesgårdshaven  Strandstocken  Ferienwohnung Rosengården  Sandvig Familie Camping
Bornholmsk Ordbog giver adgang til bornholmske glossarer

  Bornholm ferie info