Holiyday BORNHOLM
Deutsch leer Dansk leer Englisch leer

 Almindingen

  18 online.

havnesmedjen_roenne_bornhol.gif

Kuźnia portowa w porcie w Ronne.

Jedyny w swoim rodzaju dom z muru pruskiego "Kuźnia portowa" na rogu Havengade i Havneplasdsen jest 260-letnim budynkiem.

W 1735 roku zbudowano tu depozyt amunicji, który należał do brygady stacjonującej w Ronne.
Mniej więcej w tym samym miejscu wcześniej stał tu inny magazyn, który w 1735 został sprzedany za kwotę którą przeznaczono na magazyn zbudowany w 1729 roku.

Na mapie Lauritza Thuras’a z 1756 roku, widzianej z morza, można dostrzec wyraźnie ten dom, który wówczas był nazywany "Ammunitions Huset".

Skład artyleryjski w 1843 po wybudowaniu wielu nowych budynków w okolicy zamku stał się zbędny.
Budynek został przejęty przez zarząd portu i został użyty jako magazyn. Po tym budynek z kierunku północno-południowego został obrócony na wschodnio-zachodni, aby zrobić miejsce dla stoczni.

Później przekształcono go w kuźnie portową.
Z jego ponad 150-cio letnia historią jest to najstarsza Bornholmska kuźnia, a w całej Danii jest niewiele starszych. Budynek jest dziś pod ochroną i ścisłym nadzorem konserwatora zabytków. Przez jakiś czas był nieużywany.

Renciści metalurgicznego związku zawodowego, nazywani seniorami byli zainteresowani przejęciem kuźni w której kuli, by tak jak w dawnych czasach-ogniem, olejem, młotem wykonywać swą pracę.

4 kwietnia 1990 roku wprowadzono to w życie i od tamtej pory przybywa tam wielu turystów aby obejrzeć jak w dawnych czasach formowano żelazo. Pokazy odbywają się we wtorki między godz. 8.00 a 12.00.

 Brændesgårdshaven  Danchelshus  Restaurant Margeritten  Lyngholt Familie Camping
Bornholmsk Ordbog giver adgang til bornholmske glossarer

  Bornholm ferie info