Bornholm (Dania)
Deutsch leer Dansk leer Englisch

havnesmedjen_roenne_bornhol.gif

Kuźnia portowa w porcie w Ronne.

Jedyny w swoim rodzaju dom z muru pruskiego "Kuźnia portowa" na rogu Havengade i Havneplasdsen jest 260-letnim budynkiem.

W 1735 roku zbudowano tu depozyt amunicji, który należał do brygady stacjonującej w Ronne.
Mniej więcej w tym samym miejscu wcześniej stał tu inny magazyn, który w 1735 został sprzedany za kwotę którą przeznaczono na magazyn zbudowany w 1729 roku.

Na mapie Lauritza Thuras’a z 1756 roku, widzianej z morza, można dostrzec wyraźnie ten dom, który wówczas był nazywany "Ammunitions Huset".

Skład artyleryjski w 1843 po wybudowaniu wielu nowych budynków w okolicy zamku stał się zbędny.
Budynek został przejęty przez zarząd portu i został użyty jako magazyn. Po tym budynek z kierunku północno-południowego został obrócony na wschodnio-zachodni, aby zrobić miejsce dla stoczni.

Później przekształcono go w kuźnie portową.
Z jego ponad 150-cio letnia historią jest to najstarsza Bornholmska kuźnia, a w całej Danii jest niewiele starszych. Budynek jest dziś pod ochroną i ścisłym nadzorem konserwatora zabytków. Przez jakiś czas był nieużywany.

Renciści metalurgicznego związku zawodowego, nazywani seniorami byli zainteresowani przejęciem kuźni w której kuli, by tak jak w dawnych czasach-ogniem, olejem, młotem wykonywać swą pracę.

4 kwietnia 1990 roku wprowadzono to w życie i od tamtej pory przybywa tam wielu turystów aby obejrzeć jak w dawnych czasach formowano żelazo. Pokazy odbywają się we wtorki między godz. 8.00 a 12.00.

Pernille Boelskov wurde 1980 in Dänemarks südlichen Teil Fünens geboren. Sie ist Autorin und Journalistin.
 Der Freizeitpark mit Tierpark fuer die ganze Familie
pa Maison du Nord er plads til alle generationer.

  Bornholm ferie info